Střediska
Ostrov Alonissos
Alonissos je jedním z ostrovů Severních Sporad, který si uchoval svého genia loci a prozatím byl ušetřen masových nájezdů návštěvníků z celého světa. Jeho příroda se od dob, kdy byl překladištěm krétských Minojců téměř nezměnila, což je i vědecky dokázáno a díky tomu se stal součástí jedinečného mořského parku. National Marine Park Alonniso, je prvním mořským parkem v Řecku a skládá se z ostrova Alonissos a dalších šesti menších, okolních ostrůvků. Na těchto ostrůvcích žije posledních asi 700 tuleňů středomořských a i tento fakt činí ostrov Alonissos jedinečným. Mnozí z cestovatelů tvrdí, že jsou tu jedny z nejkrásnějších západů slunce ve Středomoří. Alonissos je dlouhý a úzký ostrov s několika málo silnicemi. Zdejší svahy jsou doslova posety divokými bylinami a i tato skutečnost vedla k tomu, že zde vznikla Mezinárodní akademie klasické homeopatie. Alonissos je jako stvořený k pěším túrám a výletům. Většinu z jeho návštěvníků tvoří Řekové, díky kterým tu bývá od poloviny června až do konce srpna živo. Svojí rozlohou, pouhých 63 kilometrů čtverečních s počtem obyvatel 3000 patří spíše k těm menším. Obyvatelé ostrova si zakládají na uchování jeho čisté přírody, léčivých rostlin i vzácných živočichů.
Zájezdy na Alonissos
Nabídka CK a zájezdů na Alonissos nebývá moc velká. Všechny zájezdy od všech CK najdete v Centru zájezdů na Alonissos. Jsou zde kompletní informace aktuální nabídce českých, německých i rakouských CK, slevách, možnostech odletu z Prahy, Brna, Ostravy a případných dalších měst, prostě vše, co pro výběr dovolené potřebujete. Pokud si sami s výběrem nevíte rady, napište nám a uveďte Vaše požadavky, jsme specialisté na Řecko, určitě Vám něco doporučíme.
Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek
Informací o ostrově Alonissos není nikdy dost. A kdo by ostrov znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou? Proto bychom Vás chtěli požádat o pár minut Vašeho času a zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově, jak se Vám tam líbilo a co pro Vás Alonissos znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Alonisssou přemýšlí, mohly zajímat.
Hlavní město
Patitiri, ostrovní přístav a zároveň hlavní město leží v malebné zátoce, obklopené borovými lesy. Jeho nábřeží je poseto mnoha bary, kavárnami a tavernami s neobyčejnou nabídkou mezedes s rybami a dary moře, také je zde stanoviště autobusů, taxíků a půjčovny motorových člunů. Z Patitiri vyjíždí trajekty i na okolní ostrovy Skopelos a Skiathos. Mezi zajímavosti města patří obrovský sud na víno „ patitiri“ podle kterého je město pojmenováno. V domě na jižní straně zátoky stojí soukromé Muzeum Costase a Angely Mavrikisových s kolekcí lidového umění a tradičních krojů, s expozicemi o výrobě vína, pirátství a o námořní plavbě. V ceně vstupenky bývá z pravidla i nápoj v místní kavárně, který si můžete vychutnat spolu s překrásným výhledem, který terasa nabízí.
Alonissos (Chora)
Městečko Alonissos (Chora) bylo až do roku 1965, kdy přišlo ničivé zemětřesení hlavním městem ostrova. Poté se obyvatelé přesunuli blíže k moři a zde vybudovali Patitiri. Alonissos bylo dlouhá léta neobydlené, až skupinka německých umělců na své náklady budovy opravila, či znovu postavila a přivedla ho zpět k životu. Ve zrekonstruovaných domem jsou dnes luxusní apartmány. Nad městečkem jsou zachovány ruiny pevnůstky, která sloužila jako hláska a zároveň jako obrana proti pirátům.
Za návštěvu stojí i vesničky Roussoum Gialos a Votsi, kde najdete podstatně větší klid a posezení v jejich tavernách má své nezaměnitelné kouzlo. Při toulkách po ostrově nezapomeňte navštívit i vesničku Steni Vala, která byla v minulosti útočištěm pirátů a vesnici Kalamaki, pravou oázu klidu.
Pláže na Alonissosu
Pláže ostrova jsou přímo předurčeny k relaxování, čisté moře a borovicové háje dotváří pohodovou kulisu. Podél pobřeží se nachází mnoho malých ukrytých pláží, některé jsou z pevniny hůře dostupné, ale díky tomu je zde velká pravděpodobnost, že i uprostřed sezony tu budete naprosto sami. Většina pláží je oblázkových a přijdou si zde na své i milovníci šnorchlování, či vyznavači jiných vodních sportů. Za zmíňku stojí pláže: Agios Dimitrios, Agios Petros, Glyfa beach, Chrissi Millia, Jezera beach, Kokinokastro beach, Lefto Gialos, Marpounta beach, Megali Amos, Megalos Mourtias, Mikros Mourtias, Milia beach, Patitiri beach, Roussoum Gialos, Spartines beach, Tzortzi Gialos, Vamvakies beach, Votsi beach, Vrisitsa beach a Vythisma beach.
Proč navštívit právě Alonissos?
Důvodů proč navštívit tento úžasný a komercí zatím nepříliš „profláknutý“ ostrov je mnoho. Pro někoho může být zásadním a rozhodujícím faktorem právě to, že zde není přeturistováno, ostrov není prošpikován výškovými budovami rozlehlých hotelových resortů a tím pádem si uchovává svůj tradiční ráz.
Zajímavosti a svátky
Skalnaté pobřeží ostrova vytváří mnohé jeskyně a na severní straně mezi plážemi Strovili a Lalarias, jen několik kilometrů severně od vesnice Agios Dimitrios se nachází hojně navštěvovaná Modrá jeskyně. Jde o příjemný lodní výlet spojený s prohlídkou pobřeží ostrova Alonissos.
Na ostrově se každoročně uskuteční nespočet festivalů a oslav svátků. Mezi zajímavé patří „Noc rybářů“, která se koná v červenci,a v pořádání se střídají všechna přístavní městečka. Při této příležitosti se tančí, zpívá, popíjí víno a jedí se čerstvě nachytané sardinky. Slavnost obvykle trvá až do časných ranních hodin. Agia Paraskevi, oslava patrona ostrova Alonissos se koná 26. července. Obyvatelé ostrova prochází ulicemi Patitiri s ikonou svého ochranitele. Oslava je završena tak, jak to už v Řecku bývá, tradiční hudbou a tancem v přístavu. Alonisma je dalším svátkem, který se slaví také v červenci. Jde o názornou ukázku, jakým způsobem se v minulosti mlátila a dále zpracovávala pšenice. Návštěvníci mohou ochutnat „frumenty“, což je pšenice vařená v mléce. V srpnu se zde, tak jako jinde v Řecku slaví svátek Panny Marie. Oslava začíná brzy ráno bohoslužbou a následuje uctění památky mužů, kteří padli ve 2. světové válce.
Alonissos - video
Zde Vám, díky uživateli Tydra, přinášíme dvě krátká videa. První se jmenuje Gliding Alonissos (volný překlad Přelet nad Alonissosem)
... a druhé je pak z Večera sýrového koláče (Evening of Cheese-pie)
Počasí
Středomořské klima, spolu s deštivou zimou a průměrnou teplotou 17 °C v kontrastu s teplým a suchým létem, činí z Alonissosu zelený ostrov plný rozmanité vegetace a fauny. Na jaře, kdy moře je sice ještě stále chladné, ale teplota vzduchu se již pohybuje kolem příjemných 20 -ti °C, lze na ostrově podnikat mnohé pěší túry a výlety. Léto je zde, stejně jako na ostatních ostrovech Severních Sporad, teplé a moře již dostatečně vyhřáté. Pro detailní informace o počasí na ostrově Alonissos se můžete podívat naše shrnutí počasí na Alonissosu, nebo na specializovaný portál Alonissos - počasí a předpověď počasí na 15 dní.¨
Historie ostrova
Historie ostrova, dříve známého pod názvem Ikos se datuje víc než 100.000 let zpět a je opředena mýty a příběhy z dob, kdy byl ostrov stejně jako celé Severní Sporady atakován nájezdy pirátů. Místní obyvatelé byli nuceni čelit strachu, přestěhovali se z pobřeží dále do vnitrozemí, kde vybudovali mnohá opevnění a všechny jejich aktivity se odehrávaly v bezprostřední blízkosti těchto hradeb. Jejich domy byly stavěny přímo na hradbách, měly malá okna a v případě potřeby sloužila tato obydlí jako ochranné štíty. Venku poblíž hradeb byly vybudovány tajné bunkry, s vodou a s dostatkem potravin, pro ty, kteří se nestihli včas schovat za brány opevnění. Toto opevnění se do dnešní doby bohužel nedochovalo, jeho zbytky byly zničeny zemětřesením, které postihlo ostrov Alonissos v roce 1965. Alonissos vynikal také hrnčířskou výrobou a díky borovicovým lesům i umem ve stavbě lodí. Amfory s nápisem "Ikion" byly vyváženy do celého starověkého Řecka. Dnes obyvatelé Alonissosu žijí převážně rybolovem a cestovním ruchem.
Během 8. a 9. století se na ostrově začaly rozrůstat vinice, o jejichž víno byl ve světě veliký zájem. Víno se vyváželo až do konce druhé světové války, kdy se vinice nakazily chorobou a export vína byl tímto definitivně ukončen. Během druhé světové války byli ostrované povoláni ke své vlastenecké povinnosti, ale v okamžik, kdy Němci napadli jejich ostrov se vrátili, aby chránili své blízké a aktivně se zapojili i do organizování bezpečné přepravy spojenců. 15. srpna 1944 bylo na náměstí 11 členů tohoto odboje veřejně zastřeleno. Místní dodnes uctívají památku těchto hrdinů.
Památky a kostely
Ve starém Alonissosu (Chora) stojí významná neoklasicistní stavba, která svého času údajně patřila k nejkrásnějším na ostrově. Je to stará škola, která byla postavena na konci minulého století. Z důvodu malé kapacity, byla v roce 1956 rozšířena o novou budovu, která bohužel zcela změnila ráz tohoto místa.
Kostely ve starém Alonissosu
První kostely byly stavěny v bezpečí hradeb starého města Alonissos (Chora) a později i po celém ostrově. Z pěti kostelů se do dnešní doby zachovaly: kostel Církve Kristovy, z poloviny 17. století, kostel Agios Athanasios z 18. století, Agios Giorgios, taktéž z 18. století a v poslední řadě kostel Agios Nikolaos, který je sice nově postavený, nicméně na místě původního kostela. Kostel Agios Dimitrios, který dříve stál poblíž kostela Agios Athanasios nepřežil ničivé zemětřesní.
Alonissos je místem, kde se nevyskytují žádné významné památky, nicméně jeho příroda a pohostinní obyvatelé tento fakt plně vynahrazují. Pokud toužíte po relaxu na sluníčku, koupání v čistých zátokách, výborné domácí kuchyni a nezapomenutelných západech slunce za zpěvu cikád, pak právě zde toto vše bezesporu naleznete.