Paxos

Střediska

6 min.

Ostrov Paxos

Ostrov Paxos, nejmenší z Jónských ostrovů (patří sem například Korfu, Lefkada, Kefalonie či Zakynthos), se nachází ve vzdálenosti asi 12 kilometrů jižně od světoznámé a turisticky velmi oblíbené destinace, ostrova Korfu. Ač jde o ostrůvek poměrně malý,  s rozlohou 20 km2, o maximálné délce 11km s šířkou necelých 5 km ve svém nejširším bodě, láká návštěvníky svou všudypřítomnou zelení a mořem až neuvěřitelně tyrkysového zabarvení. Dopravit se sem lze pouze lodí; po pevnině je pak nejlépe se pohybovat zapůjčenými dopravními prostředky.

Při procházkách a projížďkách malebnou přírodou lze téměř na každém kroku spatřit olivové háje oddělené zídkami a cestičkami, barevné květy vzácných rostlin a sem tam malou vinici. Pro lepší představu doporučujeme si prohlédnout stránku Mapa ostrova Paxos.

Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek

Informací o ostrově Paxos není nikdy dost. A kdo by ostrov znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou? Proto bychom  Vás  chtěli požádat o pár minut Vašeho času a  zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově,  jak se Vám tam líbilo a co pro Vás ostrov Paxos znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Paxosu přemýšlí, mohly zajímat. 

Paxos a jeho zajímavosti

Gaios - hlavní město ostrova Paxos

Prvním krokem většiny turistů bude nejspíš městečko Gaios, které je zdejším správním střediskem, a tak by se, i přes svůj nevelký počet obyvatel, dalo nazvat hlavním městem ostrova. Z 3000 stálých obyvatel Paxosu jich 500 žije právě zde. Pobřeží je tu lemováno barevnými domky a řadou obchůdků a taveren. V hlavní sezoně vybízí terasy restaurací v přístavu k pozorování přímořského života a hlavně nádherných luxusních jachet, jež připlouvají k jeho břehům. Malebnou kulisu jako z romantického filmu dotváří dva protilehlé ostrůvky Panagia a Agios Nikolaos.

Střediska a zajímavosti ostrova Paxos

Jedním z nejnavštěvovanějších míst, které rozhodně stojí za návštěvu, je vesnička Lakka, která leží v severní části a která je co do velikosti hned druhá za městečkem Gaios. V Lacce lze trávit čas vodními sporty, tedy potápěním, jízdou na lodi či člunu, vodním lyžováním nebo windsurfingem, lenošit na některé z místních pláží či vyrazit do taverny a pochutnat si na zdejších specialitách. Noční život je tu poměrně pestrý, hlavně díky několika tanečním klubům. V okolí pak lze obhlédnout roztomilý maják a větrné mlýny.

Loggos (Longos) je pak nejmenší vesnicí ostrůvku. Na příchozí tu čeká potřebný klid a několik taveren k příjemnému posezení a odpočinku. Dvakrát ročně pořádají místní lidé hudební festival vážné hudby a jeden jazzový. Navštívit lze starý větrný mlýn s krásným výhledem do okolí.

Jižní Paxos - ostrovy

Mongonissi je malý ostrůvek na jihu spojený s Paxosem mostní konstrukcí. Je zajímavý především tím, že nabízí jedinou písečnou pláž ostrova. Nechybí tu samozřejmě občerstvení a krásný výhled do okolní úchvatné scenérie, jejíž dominantou je nedaleký ostrůvek Antipaxos.

Co na Paxos?

Na ostrově Paxos si přijdou na své zejména milovníci pěší turistiky. Množství stezek poskytuje zvídavým dobrodruhům nespočet možností, jak se vyžít ve své zálibě a ponořit se do poznávání krás řecké ostrovní přírody. Většina pěších tras vede voňavými olivovými háji, jež ukrývají mnohá tajemství, například v podobě několika desítek kostelů. Téměř v samotném středu ostrova je to kostel Agii Apostoli (svatých apoštolů), odkud je krásný výhled do okolí. Podobně skvostný rozhled nabízí zvonice kláštera Ipapandi nedaleko vesnice Lakka. Kdo chce vyzkoušet něco netradičního, nechť poměří rozpětí svých paží s největším olivovníkem ostrova. Z trochu z jiného soudku jsou pak unikátní mořské jeskyně na západním pobřeží. Voda tu má neobyčejné odstíny modré, především sytou tmavou modř. Proto je toto místo velmi oblíbené potápěči. Největší jeskyně se jmenuje stejně jako klášter, tedy Ipapandi, podle legendy prý sídlo samotného krále moří Poseidona. Ve stejné části Paxosu si lze povšimnout zvláštního skalního útvaru zvaného Ortholithos, který majestátně vystupuje z hlubin moře

 .

Paxos a pláže

Ti, co preferují více odpočinku a méně turistiky, budou nadšeni pásmem pláží. Ač je jejich povrch většinou spíše oblázkový, křišťálově čistá voda vše vynahradí více než několikanásobně. Její barva doslova vybízí k ponoření těla do této lázně slané mořské tekutiny. Většina pláží na Paxosu je dostupná pěšky, některé však vyžadují využití přepravy po moři.

Kam se na Paxos jezdí?

Na Paxos se jezdí převážně do střediska LakkaNabídka CK a zájezdů na Paxos není úplně velká. Pokud je nějaký zájezd nabídce některé z CK, najdete ho v Centru zájezdů do Řecka. Jsou zde kompletní informace aktuální nabídce českých, německých i rakouských CK, slevách, možnostech odletu z Prahy, Brna, Ostravy a případných dalších měst, prostě vše, co pro výběr dovolené potřebujete. Pokud si sami s výběrem nevíte rady, napište nám a uveďte Vaše požadavky, jsme specialisté na Řecko, určitě Vám něco doporučíme.

Nejbližší pláže
Nejbližší hotely
Nejbližší památky

Naše tipy na zájezdy

Místa v okolí