Střediska
Kefalonie
Ostrov Kefalonie, který z výšky svým tvarem připomíná skákající žábu, je nejrozlehlejším v Jónském souostroví (patří sem i ostrovy Korfu, Zakynthos, Lefkada či Ithaka) a celkově mezi všemi řeckými ostrovy se řadí na šesté místo co do velikosti, i když počtem obyvatel (cca 40 tisíc) by u nás obsadil pozici maximálně malého až středně velkého města. To mu však vůbec neubírá na kráse, snad právě naopak. Krajina Kefalonie, která učarovala i anglickému romantickému básníku Georgi Gordonu Byronovi, je totiž až neuvěřitelně pestrá, plná vůní a barev, a společně s četnými památkami a kouzelnými plážemi láká každoročně tisíce návštěvníků.
Původ názvu lze najít, podobně jako u dalších řeckých ostrovů, kde jinde než v mytologii. V té se vyskytuje jméno slavného vojevůdce a bojovníka Kefalose; možná právě na jeho počest lidé ostrovu přiřkli jméno Kefalonie – „Ostrov Kefalův“. Často se však hledají kořeny pojmenování v rodném jazyce. Řecké slovo „kefali“ totiž v češtině znamená „hlava“, a ostrov skutečně býval správním centrem, jakousi řídící hlavou oblasti, navíc je největším ostrovem v okolí, a tak by se pojmenování na základě tohoto významu zdálo více než logické. Nicméně pravda je zatím skryta ve studovnách vědců, historiků a lingvistů.
Před odjezdem určitě nezapomeňte ochutnat zdejší lahodné víno zvané Robola, známé jako vysoce kvalitní značka po celém světě.
Zájezdy na Kefalonii
Nabídka CK a zájezdů na Kefalonii bývá poměrně bohatá. Všechny zájezdy od všech CK najdete v Centru zájezdů na Kefalonii. Jsou zde kompletní informace aktuální nabídce českých, německých i rakouských CK, slevách, možnostech odletu z Prahy, Brna, Ostravy a případných dalších měst, prostě vše, co pro výběr dovolené potřebujete. Pokud si sami s výběrem nevíte rady, napište nám a uveďte Vaše požadavky, jsme specialisté na Řecko, určitě Vám něco doporučíme.
Krásy Kefalonie
Povrch ostrova představuje několik výrazných kontrastů – od vysokých pohoří posetých bujnou vegetací přes mořské zátoky s rozkošnými plážemi a křišťálově čistým tyrkysovým mořem až po svahy a pláně pokryté vinnou révou a krajinné scenérie s údolími ponořenými do pestré palety květů. Ostatně pro zelěň je zde velmi dobré podnebí, sami se můžete podívat na Kefalonie - počasí. Tak to vše je Kefalonie - země plná rozmanitosti a nekonečných překvapení.
Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek
Informací o ostrově Kefalonie není nikdy dost. A kdo by ostrov znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou? Proto bychom Vás chtěli požádat o pár minut Vašeho času a zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově, jak se Vám tam líbilo a co pro Vás Kefalonie znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Kefalonii přemýšlí, mohly zajímat.
Kefalonie a její zajímavosti
Před čtením následujícího textu doporučujeme si nejdříve prohlédnout mapu Kefalonie a zorientovat se v tom, co kde zhruba leží a o které části bude psáno. Vše je připraveno na stránce Mapa Kefalonie.
Hory a skály ostrova Kefalonie
Nejvyšším vrcholem ostrova je hora Mega Soros, klidně odpočívající mezi ostatními skalami pohoří Aenos (Ainos, Enos), které je řeckým národním parkem. Dosahuje výšky přes 1 600 metrů, a je tedy nejvyšším ze všech vrcholů Jónského souostroví. Na samé její špičce se v dávných dobách tyčil svatostánek zasvěcený řeckému nejvyššímu bohu Diovi. Bohužel však vlivem silné vulkanické činnosti a četného zemětřesení zmizel do propadliště dějin. Kromě úchvatného výhledu z Mega Soros, jenž je odměnou náročné horské túry, se lze na svazích pohoří Aenos setkat ještě s jedním přírodním úkazem, ba doslova raritou ostrova. Tu představuje kefalonská jedle, která roste, jak název napovídá, jen na tomto malém kousku zeměkoule. A výjimkou nejsou ani stáda divokých koní.
Mezi velmi ojedinělé celosvětové geologické úkazy se může směle zařadit skála Kounopetra, jejíž název v češtině znamená „pohybující se kámen“. A skutečně jde o kamenitou masu, respektive skálu, která se ještě před několika desítkami let v moři pravidelně pohybovala od východu k západu podle intenzity mořských vln. Tuto zvláštní aktivitu zastavilo až zemětřesení, které zasáhlo ostrov v 50. letech minulého století. Tento přírodní fenomén najdeme na samém jižním cípu východního poloostrůvku Paliki, nedaleko vesnice Manzavinata.
Jeskyně na Kefalonii
Dalším, neméně zajímavým pokladem kefalonské přírody, jsou jeskyně. Oblíbená je hlavně Drogarati (Dračí jeskyně), která se může pochlubit impozantní dekorací tvořenou barevnými krápníky, přičemž potěší nejen oko, ale i ucho, neboť se tu díky výtečné akustice pořádají hudební koncerty. Jiným přírodním unikátem je pak jeskyně Melissani a jezero Melisani, kde se turisté mohou projet na loďkách v magickém prostředí skalní laguny.
Nedaleko od hlavního města, cca 2,5 kilometru severním směrem, se nachází geologická rarita zvaná Katavothres. Byly tu postaveny mořské mlýny, které využívaly sílu proudů vody, jež se hnala velkou rychlostí skalami a propadala neznámo kam. Až do 60. let minulého století nedokázal nikdo tento úkaz vysvětlit. Nakonec vědci přišli s nápadem vodu obarvit a pak sledovali, kde se objeví. Pokus se povedl a bylo zjištěno, že voda putuje celých téměř 20 kilometrů, aby se vlila do jezer Karavomilos a Melissani.
Památky Kefalonie
Historické památky
Historické památky jsou značně poznamenány čilou seizmickou činností, která doprovází snad všechna období dějin ostrova. První zmínky o osídlení ostrova sahají až do období před několika desítkami tisíc let před naším letopočtem, a tak není divu, že tu nalezneme tolik skvostů kultury, umění a architektury. Důkazem jsou četné kláštery, kostely, zbytky hradů a opevnění.
Hlavní město Kefalonie
Hlavním městem ostrova Kefalonie je Argostoli, přístav a centrum celého ostrova, ať už jde o kulturu, administrativu nebo obchod. Za vidění stojí náměstí Plateia Valinaou s řadou význačných budov, například radnicí a kostelem sv. Spyridona, jednoho z nejoblíbenějších řeckých světců. Cílem návštěvníků bývá most Drapano, který spojuje dvě části města, a památník Radikalu v jeho blízkosti. Spousta památek však zanikla během zemětřesení v r. 1953, a proto se v Argostoli vyskytuje mnoho nových, moderních budov, postavených tak, aby odolaly i tomuto nežádocímu přírodnímu jevu. Díky dochovaným původním plánům bylo město opět postaveno tak, jak tomu bylo před ničivým zemětřesením..
Kefalonie a pláže
Samozřejmě jednou z nejpopulárnějších součástí správné dovolené na ostrově Kefalonie, ne-li tou hlavní, jsou pláže. Přes jejich popularitu lze říci, že zatím nejsou zdaleka tak obležené turisty jako v jiných lokalitách řeckých ostrovů, a tak pokud hledáte kompromis mezi relativně klidnou dovolenou na pláži, dostatkem příležitostí k výletům a zábavou, kterou byste popsali jako „tak akorát“, je Kefalonie tím pravým místem. Zdejší pláže jsou proslulé hlavně čistotou vody a také její krásnou barvou, která hraje několika odstíny modré a láká k vodním radovánkám. Z nejznámějších pláží jmenujme tyto: Agia Efimia, Assos, Avithos, Kaminia, Katelios, Kipourion, Lassi, Lixouri, Lourdata, Myrtos, Makris Yalos, Lepeda, Petani, Platis Gialos, Poros, Sami, Skala, Svoronata, Xi a Zola. Zejména Skala je pak obzvláště vyhlášeným místem, a to hlavně díky ocenění tzv. „modré vlajky“ EU za kvalitu resortu a čistotu vody. A nelze opomenout ani zmíněnou pláž Myrtos, která je oblíbená u všech, kteří vlastní fotoaparát, neboť zdejší scenérie doslova bere dech, a tak si každý chce odvézt domů alespoň malý kousek z dokonalé kombinace sněhobílých skal a moře, které hraje všemi odstíny modře.
Napsali o Kefalonii:
Zde jsou postřehy čtenářů a návštěvníků těchto stránek. Pokud byste chtěli něco připsat i Vy, můžete zde - Napsat doplňující informace o ostrově Kefalonie
Paní Lenka napsala:
Kefalonie mne uchvátila svoji rozmanitostí, nádhernou přírodou, zelení a překrásnými plážemi, některými zcela opuštěnými. Vysoké hory vše podtrhují. Letovisko Skala, ve kterém jsme bydleli (velmi příjemný hotel Big Vilage) je podle mého názoru jedno z nejhezčích na ostrově. Dlouhá písčito oblázková pláž (jak organizovaná, tak divoká na konci). Městečko má svoji pěší zonu (což jsem v Řecku ještě nikdy neviděla) plnou obchůdků a taveren. Náměstíčko s kostelíkem a i 2 dětská hřiště, plno kvetoucích ibišků a buganvilií. Velmi příjemné spojení klidu a večerních procházek a posedávání v tavernách. V letovisku slyšíte téměř výhradně anglický jazyk. Kefalonii si oblíbili angličtí důchodci. Mrzí mne, že naše cestovní kanceláře ji nabízejí jen okrajově, zejména další krásná letoviska jako Zola a Assos jsem nenašla v nabídce žádné české cestovní kanceláře, což je nesmírná škoda. Ostrov je poměrně velký a za pobyt se nedá celý projet. Aby si člověk nepřipadal jak na dostizích, budeme se muset vrátit ještě minimálně jednou, respektive dvakrát.
Střediska na ostrově Kefalonia, zájezdy a doporučené CK
Na ostrov Kefalonia se z ČR jezdí hlavně do středisek Agia Efimia, Argostoli, Assos, Fiskardo, Kipourion, Kounopetra, Lassi, Lepeda - osada, Lixouri, Poros, Sami, Skala, Svoronata, Xi - osada a Zola. Většinu cestovek a zájezdů máme zde v systému na stránce Kefalonie - centrum zájezdů (zájezdy je možné zakoupit s některým z našich speciálních bonusů ve formě slevy, průvodce nebo mapy), ale některé CK nabízí třeba slevy za on-line rezervaci nebo různé slevové akce, které nebylo možné podchytit v ceníku. Určitě tedy doporučujeme si dobře prohlédnout nabídku cestovních kanceláří vypsaných v tabulce. Kompletní přehled nabízených hotelů, apartmánů a studií v této destinaci najdete na stránce Hotely, apartmány a studia na Kefalonii. Uvedené doporučené cestovní kanceláře jsou pak uvedeny i u jednotlivých hotelů, do kterých tyto CK jezdí.
Kefalonie na webu
Stránek o Kefalonii moc není. Moc hezký popis cestování má například paní Eva a pan Vladimír. Jejich stránky se jmenují Toulky ostrovem. Další stránky se stručným popisem jsou pak například Kefalonie rovnou. Textu na nich moc není, ale zase jsou tam hezké fotky. Pokud víte o dalších stránkách z této oblasti, budu rád, když mi napíšete. A něco ze zajímavostí - věděli jste, že jednou Zakynthos spolu s Kefalonií a Ithakou tvořili jeden ostrov? Viz stránky na portálu OSEL.