10 min.

Ostrov Kalymnos

Zvlněné hladiny modrozelených vod Egejského moře, mohutná skaliska lákající dobrodružné povahy k výstupu, barevný podmořský svět, bělostnými domečky a plážemi posázené pobřeží. To je jen několik málo charakteristických vlastností ostrova Kalymnos, který patří k těm nejpůvabnějším z celého souostroví Dodekanésos. A je to právě především čarokrásná příroda, která láká návštěvníky do těchto končin řeckých ostrovů.



CK a zájezdy na Kalymnos

Nabídka CK a zájezdů na Kalymnos je poměrně slušná. Všechny zájezdy od všech CK najdete v Centru zájezdů na Kalymnos. Jsou zde kompletní informace aktuální nabídce českých, německých i rakouských CK, slevách, možnostech odletu z Prahy, Brna, Ostravy a případných dalších měst, prostě vše, co pro výběr dovolené potřebujete. Pokud si sami s výběrem nevíte rady, napište nám a uveďte Vaše požadavky, jsme specialisté na Řecko, určitě Vám něco doporučíme.


Kalymnos - charakteristika

Krajina na Kalymnosu

Krajina na ostrově Kalymnos je poněkud drsnější povahy. Ostrov je totiž poměrně suchý (na detailní podnebí se můžete podívat na strámce Kalymnos - počasí), s menším množstvím vegetace a většina území je pokryta členitými skalami, která se svažují až ke břehům moře, kde vytvářejí malebná zákoutí, zátoky a jeskyně. Většina přírodního materiálu ostrova je vápenec, nicméně v některých částech je k vidění i hornina vulkanického původu, pozůstatek bohaté tektonické činnosti. V blízkosti vesnice a známého turistického střediska Kantouni se dokonce nachází vyhaslá sopka.

Autor: Soňa

Přes zdánlivou nehostinnost ukrývají horstva ve svém nitru dvě údolí – Vathi a Pothia – s úrodnou půdou, vhodnou k pěstování citrusů, zejména pomerančovníků, a také oliv a vinné révy. A ani mořské dno nelze označit jako chudé či nezajímavé. Pobřeží totiž po více jak 500 let sloužilo jako obrovské naleziště mořských hub, které poskytovaly místním obyvatelům základ jejich obživy. Kalymnos se tak stal doslova synonymem sběru těchto drobných živočichů, přestože v posledních letech se jejich sběr přesouvá do jiných oblastí. Mořská houba však stále patří k oblíbeným suvenýrům, které si turisté odvážejí jako vzpomínku z příjemně strávené dovolené. A stejně tak potápění se dochovalo jako jedna z nejoblíbenějších sportovních atrakcí ostrova.

Pokud si o tomto ostrově chcete před čtením dalšího textu udělat lepší představu, abyste věděli, o čem se píše, koukněte na stránku Kalymnos mapa.

Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek

Informací o ostrově Kalymnos není nikdy dost. A kdo by ostrov znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou? Proto bychom  Vás  chtěli požádat o pár minut Vašeho času a  zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově,  jak se Vám tam líbilo a co pro Vás Kalymnos znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Kalymnosu přemýšlí, mohly zajímat. 

Kalymnos: památky a historie

Autor: Emma&Michael

Návštěvníky vedle horkého slunce, rozpálených pláží, sportu a malebné krajiny lákají i archeologické nálezy a historické památky. Ty odrážejí jednotlivá období nadvlády různých národů, ať už Římanů, Benátčanů, Turků, Italů či Němců, ale také nesou svědectví o přírodních katastrofách, zejména pak o četných zemětřeseních, která způsobila oddělení některých částí ostrova. Kalymnos tedy, podobně jako většina řeckých ostrovů, oplývá velmi pestrými dějinami, které se datují až do období mnoha staletí před naším letopočtem. Zhlédnout se tu dají pozůstatky římských a byzantských staveb, mykénské hrobky a nad místem zvaným Pothia, které je hlavním městem ostrova, dokonce středověký hrad.

Autor: Soňa

Podstatná část novověké historie se pak točí kolem již zmíněného sběru mořských hub. Bohužel však díky značnému vytěžování, které počalo již v 16. století a trvalo po mnoho set let, jejich stavy poněkud prořídly, a jsou proto stále vzácnější. A samozřejmě ani Kalymnos není ochuzen o mystickou a tajemstvími opředenou řeckou mytologii, která provází snad každý kout země. Název zdědil ostrov po obru jménem Kalydnos, jenž byl prý vhozen právě do této oblasti Egejského moře. Říká se, že z výšky jsou dodnes v reliéfu ostrova vidět jeho nohy.

Pláže ostrova Kalymnos

Autor: Soňa

Pláže na ostrově Kalymnos jsou pokryty ponejvíce oblázky, avšak i písečné se tu najdou, a to na západním pobřeží. Patří k nim hlavně pláže u letovisek Kantouni a Massouri. Některé pláže jsou pak dokonce uzpůsobeny nudistům. Co má ale většina pláží společného, je, že jsou napojeny na místní silniční infrastrukturu, takže se všude pohodlně dostanete na kole, motorce, autem či autobusem. Tradiční plážovou aktivitou je šnorchlování či potápění a samozřejmě nejrůznější vodní sporty.



Kalymnos - co tam ?

Taverny a restaurace Kalymnosu

Kalymnos nabízí tradiční řeckou atmosféru a typickou ostrovní romantiku. K té neodmyslitelně patří široká nabídka lahodných pokrmů a osvěžujících drinků v místních tavernách, restauracích a barech, které lákají k příjemnému posezení. Mistrní kuchaři vám tu připraví rybí speciality nebo třeba chobotnici na grilu a ústřice, k pití pak ochotný a milý personál donese víno nebo tradiční alkoholický nápoj ouzo. Nejčastěji podávaným dezertem jsou výborné loukomades, malé smažené koblížky s medem a skořicí, které jsou obvykle sladkou tečkou a milou pozorností na účet podniku. V pozdějších hodinách některé podniky ožívají noční zábavou, která nekončí před rozbřeskem. A pokud se vám poštěstí být na ostrově v době svátku jeho patrona na konci července, zažijete neopakovatelnou atmosféru tradičních řeckých oslav.

Autor: Soňa

Ve zdejších pekařstvích a obchůdcích dostanete výtečné pečivo a zákusky. A vůbec produkty místních výrobců, farmářů a rybářů slibují vysokou kvalitu a bohatou chuť, ať už to je zelenina, ovoce, mořské plody nebo třeba med, prý nejlepší v celém Řecku, k jehož chuti přispívají bylinky jako tymián, oregano nebo šalvěj lékařská, které rostou ve středně a níže položených, úrodných částech ostrova. K dostání jsou tu ale samozřejmě také další potraviny, nápoje, zboží každodenní potřeby a suvenýry, včetně mořských hub.

A pokud jde o sport a fyzickou zátěž, může se Kalymnos pochlubit svým statutem ráje horolezců. Pro ně jsou připraveny speciální skalní trasy, na kterých se nachází jeskyně, jež lze při výstupu navštívit. Pokud Vás lezení zajímá trochu více a chtěli byste to zkusit, podívejte se na stránku školy lezení BigWall (odkaz se otevírá v novém okně). Samozřejmě, pokud Vás zajímá přílo lezení na Kalymnosu, asi neexistuje lepší web, než Kalymnos - lezení (otevírá se v novém okně). Klidnější povahy vezmou za vděk něčím méně adrenalinovým, třeba horkými prameny, které mají údajně léčivé účinky.

Jste-li milovníci poznávání, nabízí kalymnos i několik muzeí. Některá jsou spojená s mořem, například Muzeum tradičního námořnictví nebo Muzeum mořských "objevů", jiná zase ukazují místní tradiční život (Kalymnosský dům), nebo představují místní významné osobnosti (Muzeum Nikolaose Vouvalise – historické muzem).

Zajímavosti na Kalymnosu

Jedním z nejzajímavějších míst ostrova Kalymnos je jeho hlavní město Pothia.

Autor: Rachellake

Tato původně rybářská vesnička leží v jižní části a je současně přístavem. Skýtá mnohá zákoutí a spoustu historických památek. Samozřejmě tu nechybí muzeum s expozicemi o ostrově a typické kostely a klášter, jenž svým návštěvníkům diktuje před vstupem decentní oblečení zakrývající většinu těla. Řada taveren, kaváren a restaurací poskytuje chvilku odpočinku a chutné občerstvení, rozkošné uličky romantickou procházku a obchůdky spoustu lákavého zboží k nákupu. Pro našince poněkud kuriózní atrakcí jsou pak zdejší továrny na zpracování mořských hub.

Kalymnos však ukrývá i další místa, o něž se turisté zajímají. Je to třeba původní hlavní město Chorio s rytířským hradem a pozůstatky starobylého kostela. Koho zajímá každodenní život místních lidí mimo hlavní turistické resorty, nechť zavítá do některé z tradičních řeckých vesniček na ostrově.

V okolí si nenechte ujít návštěvu přilehlých ostrůvků Telendos a Pserimos, někdy zvaných Spící princezna, které byly před mnoha staletími odděleny při sopečném běsnění. Jestliže zatoužíte po delším výletu, zajeďte na ostrovy Kos či Leros a nebo na pevninu do Turecka.

Pokud budete chtít poznat Kalymnos trochu více, neobejdete se bez dopravního prostředku. Základní informace o půjčovnách aut a jiných dopravních oprostředcích, najdete na stránce Kalymnos - půjčovny.

Jak na Kalymnos ?

Na samotný Kalymnos se nejlépe, nejpohodlněji a nejrychleji dopravíte letecky z Athén. Nové letiště vystavěné v moderním stylu poskytuje veškerý komfort cestujícím. Letiště se jmenuje Kalymnos National Airport a kódy jsou IATA: JKL a ICAO: LGKY. Jestliže dáváte přednost lodní dopravě, využijte pravidelných trajektových spojů z Pirea a dalších řeckých ostrovů. Mezi jednotlivými ostrovy souostroví Dodekanésos (patří sem například ostrovy Rhodos a Karpathos) fungují soukromí lodní přepravci.

Kam se na Kalymnos jezdí?

Na Kalymnos se z ČR jezdí hlavně do středisek Armeos, Emborios, Kantouni, Massouri, Panormos, Plati Gialos, Pothia, Vathi a Vlihadia

Načítání...
Načítání...

Naše tipy na zájezdy ✈️

Načítám zájezdy...

Místa v okolí