Střediska
Chalkidiki
Chalkidiki – místo plné mytologie a bájných příběhů, téměř nekonečných pláží táhnoucích se na stovkách a stovkách kilometrů při pobřeží, typická řecká krajina naplněná zelení a barevnými květy, kláštery a archeologickými skvosty. To je jen malý výčet toho, co všechno čeká na návštěvníky tohoto malebného poloostrova na severovýchodě Řecka. Není proto divu, že patří k nejoblíbenějším turistickým destinacím (mapu si můžete prohlédnout na stránce Chalkidiki - mapa oblasti).
CK a zájezdy na Chalkidiki
Nabídka CK a zájezdů na Chalkidiki je poměrně slušná. Všechny zájezdy od všech CK najdete v Centru zájezdů na Chalkidiki. Jsou zde kompletní informace aktuální nabídce českých, německých i rakouských CK, slevách, možnostech odletu z Prahy, Brna, Ostravy a případných dalších měst, prostě vše, co pro výběr dovolené potřebujete. Pokud si sami s výběrem nevíte rady, napište nám a uveďte Vaše požadavky, jsme specialisté na Řecko, určitě Vám něco doporučíme.
Tři prsty Chalkidiki
Už při pohledu na mapu zaujme Chalkidiki svým zvláštním tvarem. Do vln Egejského moře totiž vybíhají jakési tři prsty v podobě tří poloostrovních výběžků Kassandra, Sithonia a Athos.
Protože jde však o řeckou oblast, pozadí jejich vzniku neuniklo starobylým mýtům a bájím. Jedna říká, že ve skutečnosti jde o tři hroty trojzubce, který jako zbraň a nástroj své síly používal samotný bůh moří Poseidon. Když tohoto mocného vládce a ostatní olympské bohy začali ohrožovat Titáni (nebo též Giganti), potomci původních bohů, kteří tuto oblast obývali a prohlašovali se za to pravé božstvo, vrhl po nich Poseidon svůj trojzubec. A tak bylo podle legendy dáno vzniku poloostrova Chalkidiki.
Veškerý turistický ruch se soustředí do dvou „prstů“ – Kassandry a Sithonie, neboť nejvýchodnější Athos je posvátný a patří mnichům. Nejjižnější Kassandra je místem rušných letovisek, plných pláží a bujarého nočního života. Přijíždějí sem především mladí užít si ty správné prázdniny plné slunce a večírků. Výběžek Sithonie, ležící mezi Kassandrou a Athosem, je o poznání klidnější a má ve své pomyslné pokladničce uschovány především přírodní šperky. Těmi jsou třeba odlehlé pláže, kde sice nenajdete takový komfort jako na sousední Kassandře, ale zato si můžete vychutnat více soukromí a klidu.
Byli jste již zde? Pomožte nám s obsahem těchto stránek
Informací o oblasti Chalkidiki není nikdy dost. A kdo by to tu znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou? Proto bychom Vás chtěli požádat o pár minut Vašeho času a zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově, jak se Vám tam líbilo a co pro Vás Chalkidiki znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o pobytu v oblasti Chalkidiki přemýšlí, mohly zajímat.
Pláže a příroda na Chalkidiki
Pláže Chalkidiki obecně patří k těm nejkvalitnějším v Řecku. Několik desítek z nich se může pyšnit oceněním Evropské unie zvaným „modrá vlajka“. Několik set kilometrů pobřeží dává na výběr z různých možností – od rušnějších přes bohem zapomenuté zátoky, od písčitých přes kamenité. Na rozdíl od některých jiných ostrovů zde nenajdete soukromé pláže, a tedy žádná omezení vstupu.
Příroda poloostrova však zdaleka nejsou jen pláže a pobřeží. I dále do vnitrozemí se lze setkat se zajímavými scenériemi, které jsou ideální třeba k pěší turistice, jízdě na horském kole nebo na koni či v jeepu. Podobně jako na jiných populárních místech Řecka, ať už kontinentálního či na četných ostrovech, se i na Chalkidiki setkáte se známým olivovníkem, borovými lesy zvolna přecházejícími až k pobřeží, cypřiši a platany, eukalypty, ale i ovocnými stromy a pláněmi pokrytými trávou, bylinami a kořením, kde se daří včelám a výrobě medu s typickou vůní a chutí. Střídání horských masivů s údolími vytváří kouzelnou kulisu pro dobrodružné výlety. Jestliže vás na cestách zláká chuť poznat řecké tradice, nejlépe je zachytíte v malých vesničkách, které si žijí svým zaběhlým poklidným tempem a jejichž obyvatelé se nikdy příliš nehoní.
Co tam aneb Chalkidiki a zajímavosti
Pokud zatoužíte po troše mystiky a duchovna, avšak pouze za předpokladu, že jste muž, navštivte poloostrov Athos neboli také Agios Oros (Svatá hora). Ženy mají do této oblasti vstup přísně zakázán. Podstatná část svatého území je tvořena tzv. Mnišskou republikou, jež sice patří pod Řecko, nicméně má určitou autonomii. Zde, zcela izolovaně od světské každodennosti, žijí svým civilizací neposkvrněným životem klášterní mniši. Nejzazší místo, kam se tedy dostanete, je město Ouranopolis blízko pevninské části poloostrova Chalkidiki. Tam se můžete projít ulicemi, najíst se v dobré taverně nebo si prohlédnout na zdejší pláži takzvaný Prosforion, starou kamennou zeď s balkonky, která je jedním ze symbolů města i celého poloostrova. Dále se smíte vydat jen s patřičným povolením, o které musíte zažádat dlouho dopředu a splnit řadu podmínek. Jednou z nich je právě mužské pohlaví. Nicméně pokud se vám poštěstí, otevřou se vám brány překrásného duchovního místa. Kláštery v záplavě bohaté zeleně mezi kopci jsou svou členitou architekturou, množstvím věžiček, kleneb a hlavně malovanými interiéry opravdovým šperkem mezi posvátnými místy. Ženám a těm, kteří nechtějí podstupovat složité procedury a papírování, může být útěchou, že zvenčí ze strany od moře si některé stavby lze bez problémů prohlédnout. Vydejte se tedy na výlet lodí za krásami duchovního Chalkidiki. Lodě na okružní plavbu se vydávají z již zmíněného městečka Ouranopolis.
Hlavním městem Chalkidiki je Polygyros (též Poligiros), je zde Archeologické muzeum - Polygyros) , které má strategickou polohu téměř v samém srdci té větší části poloostrova. V malém rozkošném městečku si můžete zajít do některé z taveren na řeckou specialitu, pokochat se krásným výhledem z okolních kopců, zajít do muzea za poznáním zdejší historie nebo posedět ve stínu stromů nádherného parku Šesti pramenů.
Další zajímavosti a objekty, které byste mohli shlédnout, jsou uvedeny v menu po levé straně v záložce Katalog objektů. To nej je pak shrnuto v rubrice Tipy na výlety.
Kam se na Chalkidiki jezdí?
Na Chalkidiki cestovky nejčastěji jezdí do středisek Afitos, Fourka, Gerakini, Hanioti, Kallithea, Kriopigi, Nea Iraklia, Nea Moudania, Nea Vrasna, Neos Marmaras, Ouranoupolis, Pefkochori, Polichrono, Porto Carras, Posidi, Sani, Sarti, Sithonia, Toroni a Stavros