Samaria
Co je Samaria?
Samaria byla původně malá horská vesnička, dnes je po ní pojmenován jeden z nejkrásnějších kaňonů na Krétě a vlastně i celý národní park Samaria. Často se uvádí, že kaňon Samaria je nejdelší evropská soutěska, avšak není to pravda. Kdyby nic jiného, cca 2,5 kilometru východně vede kaňon Eligias, který je s kaňonem Samaria souběžný, avšak až na pár místních a cestovatelů specializujících se na pěší turistiku, o něm nikdo moc neví.
V každém případě je však kaňon Samaria kaňonem nejimpozantnějším a jeho průchod je unikátním a nádherným zážitkem, který byste si neměli nechat ujít.
Národní park - poloha a historie
Kaňon Samaria leží v západní části Bílých hor (Lefka Ori), cca 45 kilometrů jižně od překrásného historického města Chania. Kaňon je součástí národní ho parku Samaria, kjterý se rozkládá zhruba v trojúhelníku Gingilos - Melinadoa - Agia Roumeli. Národním parkem Samaria byla oblast prohlášena v roce 1962, v roce 1964 byla celá oblast vyvlastněná státem a došlo i k opuštění staré vesnice Agia Roumeli. Řecká vláda dokonce již podala žádost, aby byl NP Samaria zařazen na seznam světového dědiství UNESCO. Viz: http://whc.unesco.org/en/tentativelists/1793/
Je kaňon Samaria přístupný stále?
Kaňon Samaria je pro veřejnost otevřen od začátku května do konce října. Jedinou výjimkou jsou hodně deštivé dny, kde v kaňonu Samaria, stejně jako všude jinde na Krétě, hrozí sesuvy půdy a pády velkých kamenů. Kvůli tomuto je například i velmi nebezpečná pláž Glykanera-SweetWater. Viz internet heslo “Crete landslide“
Popis kaňonu Samaria
Cesta kaňonem Samaria začíná ve výšce 1250 metrů u vesničky Xyloskalo, 4,2 kilometru od jižního okraje náhorní plošiny Omalos, a končí o 16 kilometrů dále na mořském pobřeží ve vesničce Agia Roumeli. Hned u Xyloskalo je vyhlídka s nádherným pohledem na vrchol Gingilos (2080 metrů). Od této vyhlídky vede až na konec kaňonu Samaria dobře udržovaná cesta, která prochází několika borovicovými a cypřišovými háji a končí až na oblázkové pláži v Agia Roumeli.
Po cestě kaňonem Samaria můžete pozorovat, kromě nádherné scenérie, kdy skály tvořící tento kaňon dosahují po celé délce minimální výšky 300 – 600 metrů, také krásnou a unikátní přírodu. Kaňon Samaria je jedním z mála míst, kde žijí původní kozy Kri-Kri, jezevci, kuny, lasičky nebo vzácné druhy myší. Pokud budete mít štěstí, můžete zde také spatřit některé velmi vzácné druhy ptáků jako je sup bělohlavý, orlosup bradatý nebo orel skalní. Vyjmenovat všechny vzácné rostliny, které v kaňonu Samaria žijí, ani nejde. Tato lokalita je domovem hned několika stovek rostlin. Několik z nich je krétským endemitem rostoucím jen a pouze v tomto kaňonu. Kromě toho všude v okolí roste velké množstvím aromatických bylin, které svoji vůni vydávají i při tom nejnepatrnějším podnětu, takže to v celém kaňonu Samaria i krásně voní.
Nejznámějším a nejvíce fotografovaným místem kaňonu Samaria je Železná brána (Iron Gate). V tomto místě je kaňon široký pouze cca 3,5 metru, avšak skály se tyčí až do výše 500 metrů. Toto je také jediné místo, které může v kaňonu Samaria přinést nějakou komplikaci. Pokud kaňon navštívíte brzy na jaře, může se stát, že voda z tajícího sněhu na vrcholcích po obou stranách kaňonu vydá na větší potok, který se v tomto nejužším bodě kaňonu mění na dravý proud, který je potřeba přebrodit..
Kaňon Samaria však nekončí až na pobřeží, ale na hranici národního parku Samaria, kousek od Old Agia Roumeli. Zde je občerstvení a samozřejmě i možnost zakoupit nějakou památku na váš sportovní výkon. Pokud budete mít štěstí, dá se zde zakoupit i vyhlášený a vysoce ceněný tymiánový med. Do Agia Roumeli, malého letoviska na pobřeží Lybijského moře, kde je přístav pro lodě odvážející turisty do Sougia k autobusu, je to z konce kaňonu Samaria asi 3 kilometry.
Organizace průchodu kaňonem Samaria
Průchod kaňonem Samaria je jen za poplatek a rozhodně se nevyplatí se snažit tomuto poplatku vyhnout. Cesta je velmi dobře organizovaná, k dispozici je i doktor a nepořádku se správci snaží předcházet instalací dostatečného počtu toalet i odpadkových košů. Kaňon Samaria je přísně hlídán strážci. Kromě toho, že tito strážci se o vás postarají v případě problémů nebo úrazu, tak také kontrolují vaše vstupenky a to i na výstupu z kaňonu. Bez platné vstupenky můžete mít poměrně velké problémy. Co přesně strážci udělají nevím, nechat vás tam nemohou. Ale jsem rád, že jsem neměl možnost to zjistit.
Kdy kaňon Samaria navštívit?
Jako nejlepší doba pro průchod kaňonem Samaria se udává brzy ráno. Kaňon Samaria se stal velmi populární turistickou atrakci typu “to musíte vidět“ a ve dnech největšího zájmu jím projde až 3000 – 4000 turistů denně, některé zdroje uvádí v poslední době skoro 6000. Většinou jsou to účastníci výletu od CK nebo nějaké turistické agentury, která na Omalos vyveze účastníky hromadně autobusem a než tito kaňon Samaria projdou, tak autobusy přejedou do Sougia, kam turisty v podvečer přiveze z Agia Roumeli loď. Pokud tedy vyrazíte brzy ráno, můžete kaňon projít skoro sami mezi prvními.
Pokud nejste vázáni časově, můžete se do kaňonu Samaria vydat i po poledni, kdy jsou turisté již pryč. Musíte však počítat s tím, že nestihnete loď a budete v Agia Roumeli muset přespat do druhého dne. Jinak do kaňonu Samaria se dá vstoupit jen do určité hodiny a to tak, abyste stihli kaňonem projít včas před setměním. Pokud byste chtěli do kaňonu Samaria vstoupit třeba v pozdní odpoledne, stráž Vás tam již nepustí.
Jak se ke kaňonu Samaria dostat?
Pokud jedete na organizovaný výlet, je to jasné. Pokud však jedete sami, je to trochu problém. Pokud pomineme variantu, že přijedete autem, projdete kaňon Samaria, vykoupete se v Agia Roumeli a zase kaňon projdete zpět směrem nahoru (ano, i to je možné), je nejlepší varinta se dopravit ke vchodu do kaňonu Samaria veřejným autobusem. Pokud je kaňon Samaria otevřen pro veřejnost, jezdí brzy ráno veřejný autobus na trase Chania - Omalos. Lodí potom můžete do Hora Sfakion, odkud jede veřejný autobus zpět do Chania.
Rady na cesty a na co si dát pozor:
- nevstupujte do kaňonu bez vstupenky
- na cestu si vezměte pevnou obuv. I když je cesta udržovaná, přeci jen se jedná o 16 kilometrů cesty s nezpevněným povrchem. Připravte se na nejrůznější varianty kamení. Někde je na cestě jen prach a oblázky, někde velké kameny. Někde jsou přes terénní překážky a koryto potoka postavené mostky nebo dřevěné lávky, někde budete muset přeskákat po kamenech.
- voda – voda je v kaňonu Samaria dobře dostupná. Všude je dostatek pramenů a voda v nich je čistá a pitná. Ideální je, pokud máte nějakou středně velkou láhev, která jde jednoduše plnit po cestě dle potřeby.
- jídlo – vezměte si dostatek jídla. Po cestě žádné občerstvení není.
- celý průchod soutěskou Samaria je z kopce dolů. Před cestou si zkontrolujte, zda máte ostříhané nehty na nohou. Pokud ne, mohou vás začít velmi bolestivě tlačit
- pokud nejste zvyklí chodit, pro jistotu si na cestu přibalte náplast na puchýře.
- pokud se na cestu chystáte brzy ráno, počítejte s tím, že cesta začíná ve výšce 1250 metrů a že první část cesty může být velmi chladná
- ochrana před sluncem – nezapomeňte na opalovací krém a pokrývku hlavy. Zejména od konce kaňonu Samaria do Agia Roumeli, poslední 3 kilometry, jsou bez jakéhokoliv stínu. Dostanete se tam někdy těsne po poledni, kdy je slunce nejhorší. Také budete muset v Agia Roumeli přečkat dobu, než pro Vás přijede loď.
Vznik kaňonu Samaria
Celá oblast, respektive kaňon Samaria, vznikla díky působení pramenů a potoků mezi masivem Bílých hor na východě a vrcholů Gingilos, Volakias a Kefalas na západě. V létě se jedná o malé pramínky, na jaře o malé potůčky, avšak v zimním období (období dešťů) se z těchto potůčků stávají divoké a dravé proudy, které ze dna kaňonu Samaria nemilosrdně smetou vše, co jim stojí v cestě.
Recenze
Anonymní cestovatel
• 11.09.2020
Anonymní cestovatel
• 16.08.2020
Úžasná scenérie, kozy kri kri, orlosupi, nejlépe široké sandály, neokopete si palce.
Anonymní cestovatel
• 26.07.2020
Jeden z největších zážitků na Krétě
Anonymní cestovatel
• 10.09.2018
Anonymní cestovatel
• 02.09.2018
Díky za info.
Oblast: |
Kréta |
Středisko: |
|
Typ: |
Příroda |